Марияна Арсенова-Владимирова е класирана на първо място в приключилия конкурс за директор на столичния Държавен музикален и балетен център, както е известна оперетата. Арсенова и в момента е директор и участва в конкурса наравно с останалите кандидати.

На второ място е класирана Татяна Симеонова, съобщи Министерството на културата. За успешно издържали се считат кандидатите, които са събрали не по-малко от 2/3 от максималния брой 660 точки, тоест минимум 440 точки. Арсенова и Симеонова са минали този праг, но Арсенова е класирана първа. Тя е в ръководството на театъра от 2010 г. След обединението на Държавния музикален театър „Стефан Македонски” и балет „Арабеск” до октомври 2013 г. е заместник-директор и артистичен директор. След това стана титуляр. 

Арсенова има изключително интересна биография - тя е завършила първо акушерство, а след това се е ориентирала към пеенето, като през 1997 г. с конкурс става солистка на музикалния театър. 

Преди месец в интервю за "Труд" директорката обяви, че се е справила с дълговете на театъра, който преди година беше заплашен от министерството, че ще бъде превърнат в "открита сцена", тоест без собствени актьори. 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...