Е-vestnik.bg направи следния експеримент – провери кои са най-известните съвременни български писатели на английски според броя резултати в търсачката „Гугъл”, когато се напишат имената им.

Получава се следната класация, твърдят от редакцията:

Валери Петров

Недялко Йорданов

Антон Дончев

Виктор Пасков

Георги Господинов

Атанас Славов

Христо Бойчев

Стефан Цанев

Анжел Вагенщайн

Алек Попов

Журналистите правят уговорката, че класацията e относителна. Търсачката дава различни резултати на различни компютри според събрана информация за потребителя и неговият акаунт в „Гугъл”. От различни компютри ще се получат различни резултати, но подредбата приблизително ще се запази.

Освен това авторите на проучването добавят Йордан Радичков, Радой Ралин и Станислав Стратиев, които могат да се отнесат към съвременните писатели, чиито книги също са превеждани на чужди езици и техни пиеси са поставяни на западни сцени. Според тях Стратиев ще се подреди някъде в средата, а Радичков в края на класацията.

„Още две имена се нареждат в тази класация - в средата по резултат преди Стефан Цанев попада непознатата у нас Милена Иванова, която живее в Париж, а в края на класацията Илия Троянов, който живее в Германия. Друга уговорка е, че резултатите от търсачката с имената на английски неизбежно включват и някои текстове от български и руски сайтове. „Гугъл” транскрибира името и вкарва в резултатите за тези имена отделни неща не само на латиница, така се увеличават резултатите за Недялко Йорданов и Стефан Цанев, примерно. Могат да се направят още уговорки - класацията не е равностойна, защото например Радичков, Пасков, Стратиев, Ралин вече не са между живите и не дават интервюта или други информационни поводи да се появят имената им в интернет”, пише e-vestnik.bg.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...