Турското издание на "Физика на тъгата" от Георги Господинов беше избрано сред 50-те най-добри книги, излезли тази година в Турция. Българският роман е 26-и в списъка сред книги на Пол Остър, Енрике Вила Матас, Урсула Ле Гуин, Арундхати Рой, Кобо Абе, Карл Уве Кнаусгор, Роберто Боланьо и Йън Макюън. Изборът е направен от няколко хиляди преводни и турски книги, излезли през годината. Журито се състои от критици, писатели, издатели и редактори. 

Преди седмица в Берлин беше представено и билингвистично издание на немски и български език на първата стихосбирка на Господинов - "Лапидариум". Издателство eta пусна стихосбирката 25 години след издаването й в България. 

Преводът е на Хенрике Шмид, славист и българист, доцент в Хамбург, рисунките и колажите - на Габи Бергман. 

"Бил съм на 25 години, когато излезе за пръв път в България. Било е преди 25 години. Случиха ми се хубави и лоши неща, повече хубави. Но най-хубавото е, че първите ми и най-верни читатели са оттогава. Благодаря ви", написа авторът във "Фейсбук". 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.