До 26 юни в столичната галерия „Credo Bonum“ е изложена видео инсталацията си „Шамарената фабрика“. Неин автор е писателят Георги Господинов, а техническата реализация - на Калин Серапионов  и Досьо Амуджев

С нея авторът на „Естествен роман” и „Физика на тъгата” се обръща към образи и ситуации от стари български филми, за да събуди размисъл за насилието върху деца. Издърпването на ухо, шамарът, унижението са все още традиционна част от методите на домашно възпитание. Според изследване на НЦИОМ от 2012 г. близо 70% от българите одобряват т.нар. „минимално насилие“.

„Начинът да бъдем извадени от чувството за вина, с каквото сме възпитавани по времето на социализма, е чрез разказването на истории. Иска ми се да говорим за т.нар. „малко“ или „голямо“ насилие, за унижението и срама, за заключването в мазето. Ние, шамаросаните, сега сме родители и можем да минем от другата страна на шамара и да продължим поточната линия на „Шамарената фабрика“. Но каквото и да правим като родители, ни гледат поне две децата – нашето дете и детето, което сме били ние като малки“, заяви Господинов при откриването на инсталацията.

Писателят планира да продължи проекта и със създаването на специален блог, на който хората, които са били малтретирани физически или психически като деца, да могат да разкажат своите истории.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?