От 17 до 25 септември по покана на „Brooklyn Book Festival” и издателство „Open Letter Books” Георги Господинов ще представи романа си „Физика на тъгата”. Той ще има срещи с американската публика  в Чикаго и Ню Йорк. 

При своето излизане на английски романът в превод на Анджела Родел беше отбелязан с голяма статия в списание „Ню Йоркър”. 

В тазгодишното десето издание на Бруклинския литературен фестивал участват още Салман Рушди, Ласло Краснохоркай, новата чилийска звезда Алехандро Замбра и др. 

Програмата на Господинов в САЩ: 

ЧИКАГО, 17 Септември 2015, 18.00 ч

Seminary Co-op Bookstore

Георги Господинов представя американското издание на „Физика на тъгата”. Модератор Ангелина Илиева (Чикагски университет).

Ето част от анонса на книжарницата домакин:

„Физика на тъгата” утвърждава мястото на Георги Господинов като един от най-изобретателните и дръзки европейски писатели. Това е книга, която можете да обитавате, да вървите по различни нишки, да следвате разказвача из разни „странични кориори”, да се изгубвате удоволствено в историите и да изпитате емпатия към тъжния неразбран Минотавър в центъра на всичко това.  

БРУКЛИН, НЮ ЙОРК, BROOKLYN BOOK FESTIVAL, 20 септември, 2015, 12.00

70-те, това глобално шоу

За американската публика познатият образ на дългокосите, хипарски 70-те години често е припомнян от литературата, киното и телевизията. Как това кардинално десетилетие се случва в други части на света и по какъв начин присъства в творбите на трима автори от различни страни - Гуадалупе Нетел от Мексико (Тялото, в което съм родена), Алехандро Замбра от Чили (My Documents) и Георги Господинов от България (Физика на тъгата). Модератор Андерсън Тепър. 

БРУКЛИН, НЮ ЙОРК, Георги Господинов в разговор с Алберто Мангел, 24 септември 2015, 19.00

Community Bookstore

При една от редките си появи в САЩ Георги Господинов чете от „Физика на тъгата”. Лабиринтен и лиричен, новият роман на Господинов ползва мита за минотавъра като основа за една затрогваща и смешна семейна история, преплитайки различни “странични коридори” на разказа, за да обхване тревожната история на Източна Европа. Според Ню Йоркър истинският стремеж на Георги Господинов във Физика на тъгата е „да намери начин да живее с тъгата, да я превърне в източник на емпатия и здравословно колебание”. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.