Стефан Цанев е най-четеният съвременен български писател за 2015 г., сочи статистиката на Столична библиотека. Днес, 8 януари, институцията за втори път раздаде своите годишни награди. Отличени са и най-активните читатели и най-четените български писатели през последната година.

Поредицата „Български хроники“  и романа „Богове и мравки“ на Стефан Цанев са най-заеманите в библиотеката.  Романите „Физика на тъгата“ и „Естествен роман“ поставят Георги Господинов на второ място в тази своеобразна класация. Третото място е за Владимир Зарев, също с два романа – „Битието“ и „Орлов мост“. На четвърта и пета позиция са Иво Сиромахов и Людмила Филипова.

Пети сценаристът в „Шоуто на Слави“ и автор на множество хумористични сборници и единствената жена в петчленния списък .

 Стефан Мавров – филолог, е читател на годината, а най-активна в онлайн платформата на библиотеката е Мила Григорова. Най-активен читател-доброволец е Мариета Найдова.Диана Нанева е посочена за най- четящ тийнейджър. Отличени са и петчленното семейство Фридман, незрящата Анита Накова, която сканира заетите книги, Владимир Пентиев и за Людмила и Атанас Трифонови за активността им през последните 10 години. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Любовта е стъкло, през което дори и чудовище изглежда възхитително.“

Алберто Моравия, италиански писател, роден на 28 ноември преди 116 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие