След четиригодишно прекъсване в къщата-музей на бургаската поетеса Петя Дубарова на ул."Гладстон" 68 отново има литературна работилница, съобщи burgas.bg. Всеки ден в продължение на седмица млади автори ще обсъждат творбите си с различен ментор: Алек Попов, Владимир Трендафилов, Кристин Димитрова, Елка Стоянова, Йордан Ефтимов, Иван Сухиванов. 

Тази година музеят навършва 20 години. От днес до края на годината в него може да се види портретът на Дубарова, рисуван от Милка Пейкова през 1984 г. и подарен на местната библиотека "Пейо Яворов". По думи на майката на поетесата погледът й е уловен с невероятна прецизност.

"За нас беше важно да съберем творци, свързани емоционално с къщата-музей Петя Дубарова . Благодаря на всички, които промотират нашата дейност през всички тези години . Вярвам в таланта на младите автори. Те вече доказаха какво могат и ще продължават да го правят и занапред", каза Елица Дубарова, сестра на поетесата и управител на къщата-музей.

Петя Дубарова се самоуби на 4 декември 1979 г. на 17 години.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията