След четиригодишно прекъсване в къщата-музей на бургаската поетеса Петя Дубарова на ул."Гладстон" 68 отново има литературна работилница, съобщи burgas.bg. Всеки ден в продължение на седмица млади автори ще обсъждат творбите си с различен ментор: Алек Попов, Владимир Трендафилов, Кристин Димитрова, Елка Стоянова, Йордан Ефтимов, Иван Сухиванов. 

Тази година музеят навършва 20 години. От днес до края на годината в него може да се види портретът на Дубарова, рисуван от Милка Пейкова през 1984 г. и подарен на местната библиотека "Пейо Яворов". По думи на майката на поетесата погледът й е уловен с невероятна прецизност.

"За нас беше важно да съберем творци, свързани емоционално с къщата-музей Петя Дубарова . Благодаря на всички, които промотират нашата дейност през всички тези години . Вярвам в таланта на младите автори. Те вече доказаха какво могат и ще продължават да го правят и занапред", каза Елица Дубарова, сестра на поетесата и управител на къщата-музей.

Петя Дубарова се самоуби на 4 декември 1979 г. на 17 години.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.