Писател на годината на Столичната библиотека е Георги Господинов (най-четен автор на художествена литература) с „Физика на тъгата“, „Естествен роман“, „Всичките наши тела“. Днес ще бъдат разданени годишните й награди за читател на годината, писател на годината и медии, популяризирали дейността на библиотеката.

Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са: Владимир Зарев – Трилогията „Битието“, „Изходът“, „Законът“ и „Орлов мост“, Алек Попов – „Сестри Палавееви“, „Сестри Палавееви: по пътя към Новия свят“ и „Мисия Лондон“ , Захари Карабашлиев – „Хавра“, „18 процента сиво“, „Не толкова кратка история на самолета“, Венета Райкова – „Вещицата“, „Инсомния“ и „Вендета“, Милен Русков, Михаил Вешим, Ивинела Самуилова, Розмари Де Мео, Неда Антонова, Стефан Цанев и др.

Най-четен автор на научна и научно-популярна литература е проф. Николай Овчаров с „Един археолог пътешества по света“, „Перперикон и околните твърдини през Средновековието“, „Цар Калоян - пълководецът“ и „Шифърът на Перперикон“.

Сред най-четените автори на научна и научно-популярна литература са: Юлияна Антонова - Мурата – „Моши моши, Япония“, Анна Заркова – „Големите убийства в България“, „Големите убийства“, Георги Жеков, Елина Цанкова и Иван Михалев, проф. Георги Марков и др.

Детски автор на годината е Божана Апостолова с поредицата за „Малката Божана“.

Сред най-четени съвременни детски писатели са: Радостина Николова – поредицата за „Мотовете“, Мая Дългъчева – „Топлото човече“, „На какво ухае зимата“, „Приказки от Оная гора“, Юлия Спиридонова и др.

Читателите на Столичната библиотека - 52 хиляди, избират най-четените писатели въз основа на статистика за най-търсените им книги.

На церемонията ще бъдат връчени награди в следните категории за читатели:

Читател на годината – Христина Савова

"Виртуален читател“ – Галина Бончева

Читател на детска литература – Ема Николова (10 г.)

Най-четящо семейство – сем. Георгиеви

Церемонията ще се състои днес от 12.00 ч. в Американския център на Столичната библиотека, пл. „Славейков“ 4А. Всички желаещи ще получат едногодишни безплатни читателски карти.

 

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„Поезията е своеобразен опит да се предизвика удивление. Ролан Барт казва, че да се удивляваш, е равносилно да си влюбeн. И може би това е формулата за успеха в поезията."

Иван Теофилов, български поет, роден на 24 март преди 92 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията