През август Столичната библиотека организира за трета поредна година летни читални в няколко парка на София.

В събота, 5 август, читалнята  беше в Борисовата градина. На 12 август от 10 до 15 ч. ще е пред Голямата поляна в  Южния парк. На 19 август следва паркът „Заимов“, а на 26 август - парк „Св. Троица“ и Западен парк.

За децата има занимателни книжки за оцветяване. За големите стихове четат Кристин Димитрова,  Иван Ланджев, Анжела Димчева, Мирела Иванова, Роман Кисьов, Бойко Ламбовски, Петър Чухов, Илиана Илиева, Илиян Любомиров и Елисавета Шапкарева. Свирят децата от музикална къща „Мюзик Плей“.

Към читалните ще се присъедини новата мобилна библиотека „Библиобус“. Тя разполага с над 700 тома художествена, научно-популярна и детска литература.

 

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.