Столичната библиотека в партньорство със Зоологическа градина в София кани всички любители на книгите и животните на 15 август от 10 часа в зоопарка, където ще бъде открита първата зообиблиотека, в рамките на седмото издание на кампанията „Зелени Библиотеки“.

В програмата са включени забавно-образователни игри, изложба, изненади и подаръци за децата.

Документалната изложба представя ценни издания от фонда на Столична библиотека на тема зоология, между които една от най-уникалните и скъпи книги в света от 30 те години на XIX век - "Птиците на Америка", с внушителните размери - колкото половин човешки ръст. В България има само четири такива копия. Неин автор е американският орнитолог и художник Джон Одюбон и тя съдържа 435 цветни литографии на близо 500 вида птици, които са изобразени в реален размер. Самата книга е в 4 части, които са издадени между 1827 и 1838 г. В изложбата са включени и първият определител на птици в България от 1909 г. на д-р Едвард Клей и учебници по зооология на български, руски и арабски език, като най-старият е от 1866 г.

Най-малките и любознателни посетители ще имат възможността да разгледат някои от първите издания за деца от български автори. Това са "Дребни стихотворения за децата и отделенията", 1888 г. на П. Р. Славейков, "Стихотворения за малки деца" от Иван Вазов, 1891 г., първият български роман за деца на Калина Малина "Златно сърце", 1930 г. и др.

В забавно-образователната игра „Литературен зоопъзел” са включени 7 до 10 животни от различните сектори на зоопарка, които са на експозиция, и в същото време са и популярни литературни герои.

"С нас ще бъде и мобилният ни филиал „Библиобус”, от който всеки ще може да заеме книги. На всеки желаещ Столична библиотека ще подари безплатна едногодишна читателска карта и нова книга", уточняват от библиотеката.

Седмият сезон на кампанията „Зелени библиотеки” на Столична библиотека с инициативата си „Библиотека в Зоопарка”, поставя седмата си къщичка за книги, но вече и в градска среда. Зообиблиотеката ще бъде заредена с интересни и търсени заглавия, като през цялата година ще бъде обновявана с нови книги.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.