Арабистът, университетски преподавател, проф. Владимир Чуков, беше награден от Столичната библиотека като най-четения български учен за 2016 г. Ето какво написа във "Фейсбук":

"Скъпи приятели,

С гордост искам да ви информирам, че днес бях награден като най-четения български учен за 2016 г. в годишните награди на Столичната библиотека. За пръв път в конкурса е включена анкета за научна и научно-популярна литература, поради многото заявки за ползване на моите книги през годината в библиотеката. Радвам се, че трасирах пътя за оценка на труда на нашата гилдия в рамките на награждаването на хората на духовността, което се провежда вече за трети път. Много съм благодарен на Столичната библиотека, която поощрява хората на перото. 

Изключително съм горд, тъй като става въпрос за оценка на хората, на читателите, а не на институциите. За мен това е белег, че хората поощряват моите будителски дейности в една определена област на науката, в която се трудя вече повече от 30 години. Ще продължавам да го правя, независимо от обстоятелствата. Това считам за мой граждански и професионален дълг.

Обръщам се към моите колеги, учените. Пишете книги, разпространявайте знание, тъй като това е нашето призвание. Не чакайте похвала от политиците, едва ли то ще ви вдъхнови. А иначе догодина се надявам да има достоен учен, който да поеме щафетата от мен, въпреки че и аз няма да се отказвам от състезанието. Ръкавицата вече е хвърлена за наградите за 2017 г. На добър път!"

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.