11 май – Денят на Св. св. Кирил и Методий и професионален празник на библиотекарите, ще бъде отбелязан с ден на отворените врати в Столичната библиотека, съобщи ръководството й.

Посетителите могат да видят изложбата „Българската литература – срещи и диалози със света”, която включва най-значимите имена и събития в многовековния културен диалог между България и света. Първите мостове към европейската култура през Възраждането са учебниците по френски, немски, гръцки, италиански - дело на Иван Богоров, Васил Берон, Иван Вазов, Константин Величков и др. Една от най-интригуващите и неизследвани досега теми е за български мотиви в европейските литератури. Тя разглежда появата и присъствието на образа на България и българите в европейското и световното културно пространство.

 „Как нашите писатели виждат света“ е също тема в изложба. Потърсена е и обратната информация - доколко светът познава българската литература, кои наши писатели са най-превеждани и награждавани.

Съпътстващо събитие е премиерата на книгата на Катя Зографова – директор на Националния литературен музей, „Знаменити, Забравени, Забранени“, която проследява вековни „диалози“ на българската с европейските литератури. 

Събитията започват в 12 ч. в Мраморното фоайе библиотеката.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията