След като на Централната гара в столицата беше развит спортът, дойде ред и на културата – площадът, известен със специфичната си миризма, ще става арт сцена. Новината беше съобщена тържествено от председателя на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков. 

До следващите местни избори ГЕРБ смята да удиви софиянци с „видеостена за селфита, филми и концерти” на гарата – каквото и да значи това. Важното е, че има европейски пари (8-10 млн. по европейската инициатива "Джесика"), които ударно ще се изхарчат, за да може Ротондата да се превърне в „сцена за култура и отдих”, докато пътниците влачат куфарите си през нея. 

„Дневно през предгаровия площад сега минават около 20 000 души. Целта е мястото да бъде посещавано от двойно повече хора и да се превърне в пространство за културни събития и отдих”, казва Герджиков. В световен мащаб не е известно транспортен възел, който и без друго не предлага никакви удобства, да има за цел да привлече двойно повече хора, които при това не се канят да пътуват. 

Идеята Ротондата да се превърне в арт център е на фондация "Под гарата", която преди две години представи проект в СОС, но не получи достатъчна подкрепа от съветниците и предложението им беше отхвърлено, припомня „Медиапул”. Сега очевидно съветниците от ГЕРБ, които имат мнозинство, са преосмисли позицията си и ще го направят, но с евтин европейски заем.

Проектът предвижда да бъде изградена сцена за културни събития, свободна зона за отдих със столове и маси и зона за хранене. В източната част на площада и ескалатора откъм ул. "Мария Луиза" ще бъде поставена видеостена. Ще се правят и тематични пазари – за Коледа и Нова година, за Великден, на фермера и т.н. За целта ще се обособи отделно място.

През миналата година "Пазари Възраждане" е направило неотложен ремонт на подлеза за 120 000 лв. В резултат там вече има камери за видеонаблюдение, денонощна охрана, патрул на Общинска полиция, осветление. Въпреки това, когато на човек му се наложи да слезе от метрото на гарата, смрадта така го удря в носа, че може да припадне. Явно камерите и охраната не вършат особена работа. 

Но важното е да се строи и да се усвояват европейски средства, за да може един ден внукът на днешния премиер да вика: „Не можете да боядисате това, дето дедо ми го е построил!”. Наистина ще бъде трудно. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.