„Авторитарната турска армия, която в продължение на десетилетия властваше в страната, бе заменена от едно авторитарно ислямистко правителство. Управляващата турска Партия на справедливостта и развитието нарушава баланса на силите в обществото, който всъщност е ключът за всяка една демокрация. В Турция всеки ден се нарушават основни човешки права, включително и правото на свободно изразяване. При последното ми посещение в Турция почувствах страх. Хората говорят тихо.”

Това са думи на носителя на Нобелова награда за литература Орхан Памук пред AFP, съобщи БГНЕС. Той признава, че с реформите на правителството е било ограничено влиянието на турската армия, но в момента именно това правителство ограничава човешките права и свободи и независимостта на съдебната власт в Турция.

Авторът на „Сняг“, „Името ми е червен“, „Бялата крепост“ и др. живее в Ню Йорк и преподава в Университета „Колумбия“.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Любовта е опит да проникнеш в друго същество, но той е успешен само, ако предаването е взаимно.”

Октавио Пас, мексикански поет и писател, роден на 31 март преди 109 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията