Турският писател говори пред телевизия оranews.tv за опита за преврат в родината му в петък вечерта. Ето какво каза:

"Държавният преврат в Турция се провали, което причини много жертви, включително на цивилни. Сблъсъците ми причиняват дълбока болка.

Аз, подобно на милиони турски граждани, в петък вечерта прекарах часове в гледане на телевизия, като следях директно развитието на преврата и съпротивата в самите телевизионни мрежи. Опитах се да разбера какво наистина се случва.

Искам да кажа, че имам пълна вяра в демокрацията. И по много различни причини съм критичен към сегашното правителство. Въпреки това искам да кажа много ясно, че военните преврати никога не решават проблемите на Турция. През целия си живот съм виждал три "успешни" военни преврата и четири "провала"... Всички те направиха още по-големи проблемите в Турция, а хората - още по-недоволни. 

Така че чувствам облекчение, че опозиционните партии още от началото се противопоставиха на преврата. За Турция бъдещето е пълна демокрация."

 

 

 

 

 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...