Британските тайни служби са шпионирали над 20 години носителката на Нобелова награда за литература за 2007 г. Дорис Лесинг (1919-2013), съобщи derstandard.at. МИ5 са подслушвали телефона на писателката между 1943 и 1964 г., чели са писмата й и са я следили, когато е пътувала. 

Националният архив в Лондон днес разсекрети документи, от които се разбира, че Лесинг е била обект на специални разузнавателни средства заради „симпатиите си към комунизма, граничещи с фанатизъм” и заради „безотговорните си изказвания”. Тя е била член на британската комунистическа партия до 1956 г., когато я напуска, след като СССР потушава унгарското въстание. По-късно споделя, че не може да разбере как е могла да бъде толкова лековерна. 

ДОРИС ЛЕСИНГ е родена през 1919 г. в Иран с името Дорис Мей Тейлър. Расте в тогавашната британска колония Южна Родезия, днешно Зимбабве. Включва се в комунистическа група, разгневена на расизма в обществото. Колониалната експлоатация е сред любимите й теми. Вторият брак на писателката е с германския комунист, живеещ в изгнание – Готфрид Лесинг. През 1949 г. се преселва в Лондон. Скотланд ярд води дневник за общуването й с хора от леви кръгове по целия свят. 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.