Турският писател Орхан Памук обвини Европейския съюз в сервилност спрямо Анкара и твърди, че Брюксел е предпочел да игнорира посегателствата върху правовата държава заради кризата с мигрантите и борбата срещу ДАЕШ, съобщи „Сега”, като цитира агенция „Франс прес”.

В интервю за „Хюриет“ Нобеловият лауреат за литература казва: 

„Европейците забравиха всичките си ценности. Те се отнасят към нас, както по-рано към Саудитска Арабия: Ако турците правят каквото иска ЕС, няма значение какво вършат у дома.”

Според писателя борбата срещу групировката Ислямска държава и кризата с мигрантите са предизвикателства, заради които ЕС не може да мине без Турция. Затова ръцете на Европа са вързани.

През ноември Анкара и Брюксел подписаха план за действие, който предвижда европейска помощ от 3 млрд. евро за турските власти в замяна на ангажимента им по-добре да контролират границите си и да се борят срещу каналджиите. В рамките на това споразумение Брюксел се съгласи да поднови преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, отдавна зациклили по няколко преговорни глави, сред които правата на човека.

Срещу ислямско-консервативното управление на президента Ердоган се сипят обвинения, че иска да накара да замълчи всеки критичен глас в страната чрез все по-голям натиск срещу медиите. Преди дни турското правосъдие поиска доживотен затвор за двама опозиционни журналисти – Джан Дюндар и Ердем Гюл, заради статия, обвиняваща режима, че доставя оръжия на сирийските ислямисти.

„Аз съм човек, който предпочита да каже: „Нека говорим единствено за литература“, но това вече е невъзможно. Човек не може да седне да си пише романа, когато Джан Дюндар е в затвора”, заявява Орхан Памук.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...