Боб Дилън може да изгуби Нобеловата си премия, ако не изнесе традиционната си реч до 10 юни, съобщиха шведските медии, като цитираха секретаря на Шведската академия Сара Даниус. Става дума за 8 млн. шведски крони (870 хил. долара). Той не е получил и златния си Нобелов медал. 

Проблемът идва оттам, че награденият не желае да си общува с Нобеловия комитет и не дава никаква информация за плановете си. Още когато беше обявен като победител, американският музикант се скри. После благодари със закъснение, но до последно не съобщи дали ще се яви на церемонията. В крайна сметка не отиде, а прати колежката си Пати Смит. 

По регламент в 6-месечен срок от церемонията, която беше на 10 декември, наградените трябва да изнесат публична лекция. Това означава, че срокът на Дилън е 10 юни. Известно е, че на 1 и 2 април той ще е в Стокхолм, за да изнася концерти, но досега не е уведомил академията дали ще се възползва от пътуването, за да държи реч. 

„В последните месеци не сме имали телефонни разговори с Боб Дилън. Той все пак не знае, че Нобеловата лекция трябва да бъде прочетена не по-рано от 10 юни, за да бъде изплатена паричната премия. Това се посочва в устава на Нобеловия комитет“, съобщи Даниус.

Дори да не вземе парите, Дилън ще остане носител на приза за литература.

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията