Полякината Олга Токарчук (57) и австриецът Петер Хандке (76) са носителите на Нобеловата награда за литература за 2018 и 2019 г., съобщи преди минути Нобеловият комитет на сайта си. Наградените ще получат 18-каратови златни медали и чекове за около 900 хил. долара.

При обявяването на победителите Нобеловият комитет представи и новото си жури, като всички излязоха и се представиха пред публиката.

Двата приза се дават извънредно, тъй като миналата година Шведската академия не връчи литературната си награда заради скандал. До кризата  доведоха обвиненията в сексуален тормоз, повдигнати от 18 жени срещу родения във Франция Жан-Клод Арно - водеща културна фигура в Швеция и съпруг на една от членките на организацията, поетесата Катарина Фростенсон. Двамата бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

В крайна сметка беше дадена алтернативна на Нобеловата награда от неправителствена организация. Спечели я канадката Мариз Конде. 

През 2016 г. Нобелът за литература отиде при американския рокаджия Боб Дилън, а през 2015 г. – писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с “Чернобилска молитва”.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...