Полякината Олга Токарчук (57) и австриецът Петер Хандке (76) са носителите на Нобеловата награда за литература за 2018 и 2019 г., съобщи преди минути Нобеловият комитет на сайта си. Наградените ще получат 18-каратови златни медали и чекове за около 900 хил. долара.

При обявяването на победителите Нобеловият комитет представи и новото си жури, като всички излязоха и се представиха пред публиката.

Двата приза се дават извънредно, тъй като миналата година Шведската академия не връчи литературната си награда заради скандал. До кризата  доведоха обвиненията в сексуален тормоз, повдигнати от 18 жени срещу родения във Франция Жан-Клод Арно - водеща културна фигура в Швеция и съпруг на една от членките на организацията, поетесата Катарина Фростенсон. Двамата бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

В крайна сметка беше дадена алтернативна на Нобеловата награда от неправителствена организация. Спечели я канадката Мариз Конде. 

През 2016 г. Нобелът за литература отиде при американския рокаджия Боб Дилън, а през 2015 г. – писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с “Чернобилска молитва”.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Любовта е стъкло, през което дори и чудовище изглежда възхитително.“

Алберто Моравия, италиански писател, роден на 28 ноември преди 116 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие