Починанала е известната българската цигуларка проф. Стойка Миланова, съобщи БТА. На 5 август тя навърши 79 години. Смъртта й е настъпила тази сутрин, уточняват от агенцията.

СТОЙКА МИЛАНОВА е родена в Пловдив. Започва обучението си по цигулка още тригодишна при своя баща - цигуларя Трендафил Миланов. Завършва цигулка в консерваторията в Москва през 1969 г. като ученичка на Давид Ойстрах.

Концертира в Европа, Америка и Азия. От 1979 г. е преподавател по цигулка в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Тя води майсторски класове в Белгия, в Кралската академия в Лондон, в Московската консерватория и на други места.

Стойка Миланова има концертни турнета в Европа, САЩ, Южна. Америка, Япония, Хонгконг, Австралия, Нова Зеландия, Филипини. Тя се изявява съвместно с Давид Ойстрах, Йехуди Менухин, Хенрик Шеринг, Морис Жандрон, Раду Лупу и Людмил Ангелов. Изнася концерти и със сестра си - пианистката Дора Миланова.

 „Аз имах щастието да работя и концертирам в сътрудничество с най-великите музиканти на века: с Йехуди Менухин, с Хенрик Шеринг, който ме избра да изсвирим двойния концерт на Бах, когато гостуваше в София, а върхът на всичко беше дирижирането на Давид Ойстрах на концерта за цигулка от Брамс със Софийската филхармония в зала „България“. Тези мигове бяха незабравими за мене и мога да кажа, че дори само това би ми стигало за цял живот“,  споделя Стойка Миланова в интервю за БНР.

Миланова е носител на втора награда от конкурса "Кралица Елизабет" в Брюксел, Белгия (1967), на първа награда и медал от конкурса "Карл Флеш" в Лондон, Великобритания (1970), на наградата Гран при дьо диск "Шарл Крос" в Париж, Франция, за плочата "Концерт 1 и 2 от Сергей Прокофиев" (1973), на наградата за изкуство "Златният стрелец" в Рим, Италия, (1979) и др. Удостоена със званието "Народна артистка" през 1978 г.

  Следвайте ни и във Viber ТУК

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...