В Турция бе преустановена дейността на държавните театри с президентски указ, съобщи classicfm.bg.

Финансирането е спряно и всички спектакли са били отменени, прекратени са договорите на актьорите. Закрити са двете държавни дирекции, отговарящи за сценичната дейност.

За решението бе съобщено през юли от турските медии, но мнозина помислиха новината за фалшива заради абсурдността й. 

Говори се, че ще бъде създадена нова структура, която ще бъде под прекия контрол на президента Реджеп Ердоган, който бе преизбран за президент на страната на 24 юни. 

Sputnik Turkey припомня, че под шапката на Дирекцията на турските държавни театри бяха повече от 52 сцени за драматичен театър в 19 турски града, а в сферата на музиката – театрите в Анкара, Истанбул, Измир, Мерсин, Анталия и Самсун функционираха досега като собственост на Дирекцията на турските театри за опера и балет.

Globe Post Turkey съобщи, че президентският указ включва и конфискация на държавните имоти, притежание на двете дирекции, и прехвърляне на техните активи към президентството. 

Леми Билгин, бивш генерален директор на държавните театри, е цитиран: 

„Винаги е имало намеса от страна на политиците, но можехме да кажем „не“… Това, което наистина имаше значение, беше дали биха могли да ни контролират – сега те могат.“

Коментари  

0 #1 ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ 08-08-2018 18:29
гледали сме турски елитни театри на фестивали у нас, те са просто една самодейност, като тъпите турски сапунки, България изобщо не бива да общува с тази идиотска държава, нашия поробител- варварин, осакатил ни във всяка отношение за векове. Да им обърнем гръб дори и в културните връзки, просто не го заслужават!
Цитиране

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 415 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.