"Свободна Европа"

Турски съд осъди на различни срокове затвор шестима журналисти и други членове на редакцията на опозиционния вестник "Сьозчу" (Sozcu) по обвинение в тероризъм, предаде АФП в петък. Според обвинението те са подпомагали мрежа, за която Анкара смята, че е в основата на организацията на неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Всички осем подсъдими, присъстващи на последното съдебно заседание, поискаха оправдателни присъди.

Съд в Истанбул обаче осъди коментатора на вестника Емин Коласан да лежи 2 години и един месец в затвора, а главния редактор Метин Йълмаз на 3 години и половина, заяви адвокатът им Селал Юлген.

Това е вторият опозиционен всекидневник, който е взет на прицел от управляващите в Турция след вестник "Джумхюриет".

"Това е празно дело", цитира "Сьозчу" думите на Емин Коласан пред съда. "Няма доказателства или свидетели срещу нас", допълва той.

Съдът осъди още и счетоводителя на вестника на две години и един месец затвор. Съдът оправда видео журналистката Медиха Олгун. Отделно ще се разгледа случаят срещу собственика на изданието Бурак Акбай, за чийто арест през 2017 г. е издадена заповед, но той остава в чужбина.

Адвокат Юлген заяви, че съд от по-висока инстанция трябва да реши дали да поддържа присъдите. В момента журналистите са на свобода.

След опита за преврат през юли 2016 г., в който бяха убити около 250 души, Анкара предприе репресии срещу заподозрени последователи на живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхула Гюлен. Според Ердоган именно Гюлен е в основата на опита за преврат.

За трите години след това над 77 000 души са били в предварителния арест преди съдебен процес, а около 150 000 държавни служители, военни и други са уволнени или отстранени от работата си. Страната арестува и десетки прокурори и съдии.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.