Боб Дилън е новият носител на Нобеловата награда за литература. Името на американския поет и музикант е спрягано от години за фаворит, но аналитиците твърдяха, че шансът му е нулев. Американец не беше награждаван от 1993 г., когато беше отличена Тони Морисън. Според журито той е създал нова поетическа експресия в духа на американската песенна традиция. Музикантът ще получи 18-каратов златен медал и чек за около 925 хил. долара.

За втора поредна година Шведската академия дава приза на автор, който не пише художествена литература. Миналата година спечели писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с документалната си проза. 

Дилън беше лицето на антивоенните протести и движението за граждански права в САЩ през 60-те години. Той е американската фигура оказала най-голямо влияние в поп музиката. Ранната му поезия е с политически, социални и философски елементи, които са част от контракултурата. Музикантът смесва различни стилове, като фолк, блус, кънтри, госпъл, рокендрол, рокабили и дори джаз и суинг. Той обикновено изпълнява песните си, свирейки на китара, пиано или хармоника. 

 

ЗНАТЕ ЛИ, ЧЕ:

108 са наградените писатели от 1901 до 2015 г. 14 от тях са жени.

4 награди са разделени между двама автори.

41 г. е възрастта на най-младия награден - Ръдиърд Киплинг.

На 88 г. е най-възрастният лауреат - Дорис Лесинг.

65 г. е средната възраст на всички наградени.

Наградата не е давана през: 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 и 1943 г.

Двама души да отказали да приемат наградата - Борис Пастернак през 1958 г. по нареждане на съветските власти и Жан-Пол Сартр през 1964 г., защото кредото му било да не приема никакви отличия.

 Най-много са наградените англоезични писатели - 27. Следват ги френските - 14, и германските - 13.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?