Биографичният игрален филм „Reis“ („Началникът”) за живота на турския президент Реджеп Ердоган тръгва по кината по-рано от предвиденото, съобщи dw.com. Политическите анализатори смятат, че това е нов пропаганден ход, защото на 16 април в Турция ще се проведе референдум.

На него избирателите ще трябва да решат дали да подкрепят предложението на управляващите за промяна в системата на управление в страната, която да стане от парламентарна република в президентска. Това би увеличило значително изпълнителната власт на Ердоган, който като държавен глава в момента има предимно представителни функции.

В „Reis“ („Началникът”) участва известният турски актьор Реха Бейоглу в ролята на младия президент. Лентата се фокусира основно върху неговото детство и ранните години на президента в беден квартал на Истанбул. Малка роля има и актрисата Йозлем Балчъ, която играе младата съпруга на Ердоган – Емине.

Историята започва през септември 1961 г. с екзекуцията на тогавашния министър-председател Аднан Мендерес. По това време президентът, който е роден на 27 февруари 1954 г., е бил на седем години. За първи път публиката вижда порасналия президент през 1994 г., когато той участва в изборите за кмет на Истанбул. Филмът представя предимно сцени, в които Ердоган извършва положителни действия, най-вече като дете. Той купува билет за кино на друго дете, отказва се от подарък колело, за да плати за обучение на друго момче или спасява кученце. Лентата завършва с влизането му затвора през 1999 г., след като рецитира поема, определена като ислямистка.

Ердоган е бил министър-председател на Турция (2003-2014), кмет на Истанбул (1994-1998), лидер е (2001-2014) на управляващата умерено ислямистка Партия на справедливостта и развитието. Президент е на Турция от 2014 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.