Управляващите в Турция започна разследване на известни писатели, сред тях и носителката на множество награди Елиф Шафак, съобщи "Гардиън". Правозащитници са категорични, че това е нов удар по свободата на словото в Турция.

Реакцията на Анкара е предизвикана след като в социалните медии се надигна вълна от обвинения към турските авторите, които в романите си описват проблеми като насилието над деца и сексуалния тормоз. Според коментарите писателите по този начин се опитвали да оневинят тези сериозни престъпления.

И след като по-рано таза седмица в „Туитър“ беше споделена страница от книга на Абдулах Шевки, турското министерство на културата и туризма обяви, че е завело дело за криминално разследване срещу автора.

Според  официоза "Ахвал" публикуваният откъс е посветен на сексуално насилие над дете като разказът е от първо лице, през очите на педофил. Турската адвокатска колегия също е пратила сигнал като е поискала правителството да забрани книгата и да накаже нейния автор и издател. След което Шевки и издателят му бяха задържани.

Елиф Шафак, която живее в Англия, споделя пред „Гардиън“, че е получила хиляди обидни и заплашителни съобщения през последните два дни. Освен това прокурор е поискал да разследва съдържанието на романите й - най-вече "Речник на погледите" (в който се разказва историята на връзката на жена с наднормено тегло с мъж с извънредно нисък ръст) и "Трите дъщери на Ева".

„Те искат да разследват всеки текст в турската литература, който описва сексуална злоупотреба с деца. Иронията е, че това е държава, в която има нарастващ брой случаи на сексуално насилие срещу жени и деца. Турските съдилища не предприемат действия, законите не са променени.  Вместо да вземат спешни мерки срещу сексуалното насилие, властите преследват писатели. Това е най-голямата трагедия. Започва лов на вещици.

Те не правят разлика… Ако някой писател засегне тези теми – педофилия, сексуално насилие, сексуален тормоз – те вадят изреченията от книгата му, сякаш той защитава сексуалния тормоз. А е точно обратното. През целия си живот се боря за правата на жените, за правата на децата, за правата на малцинствата, така че за мен тези обвинения са напълно необосновани. Това също означава, че писателите вече не могат да пишат за тези теми. Нуждаем се от силно женско движение и осъзване на проблемите на пола. Литературата може да има важна роля в този разговор. Но сега в Турция атакуват писателите”, казва авторката на „Любов“.

През 2006 г. Шафак беше съдена и оправдана за „обида на турската националност”, след като прокуратурата откри в романа й „Копелето на Истанбул” герой, който смята клането на арменци в Първата световна война за геноцид. Шафак пише за сексуално насилие в книгите си, но отхвърля категорично идеята, че това може да означава, че го одобрява.

Според  Доган Китап – нейният издател в Турция, Шафак „винаги е писала за жените, децата и правата на малцинствата”.

„Елиф Шафак е един от най-добрите турски автори, които говорят за жертвите и страдащите. Нейните книги са дар не само за нашата, но и за световната литература”, казва той.

Турция е сред страните с най-висок процент на детските бракове в Европа, според организацията „Момичета, не булки”, която се бори срещу браковете с малолетни и непълнолетни. Приблизително 15% от момичетата в страната се омъжват преди навършване на 18 години, а 1% са женени преди да станат на 15.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин