Кристиян Буткерайт, "Дойче веле"

Засега турските ученици не се интересуват особено от новите учебни планове. Защото са във ваканция. Но това, което ги очаква от началото на новата учебна година, вече предизвика остри дискусии сред учители и родители. Критиците обобщават случващото се в турската образователна система като "ислямизиране на училищата", докато министърът на образованието Исмет Йълмаз обоснова реформата и със слабото представяне не турските ученици в международното изследване "Пиза". "До 10 февруари всички, наистина всички - учители, родители и експерти, имат възможност да внесат своите предложения и възражения. А в началото на следващата учебна година новата образователна програма ще бъде въведена най-напред за учениците от първи, пети и девети клас", обяви министърът.

"Проблематични убеждения"

Много ученици сигурно ще се зарадват на промените. Защото уверенията са, че вече ще се залага не толкова на наизустяването, колкото на това децата да разбират преподавания им материал. Държавният секретар в Министерството на образованието Юсуф Текин подчертава, че всички промени в учебните планове са били обсъждани обстойно. "Проведохме дискусии по всички теми, които от много време насам пораждат недоволство сред учители, родители и експерти. Организирахме семинари и се консултирахме със стотици експерти, учители и родители", уверява Текин.

Резултатът от тези консултации: учебният материал ще бъде силно окастрен. Така например вече няма да се изучава еволюционната теория на Дарвин. Почти напълно ще изчезне и недосегаемият досега раздел за Кемал Ататюрк и неговите сподвижници. Затова пък ще бъде отделено повече място на учени от ислямския свят. Турски медии съобщават, че Министерството на образованието възнамерява да включи джихада в учебните планове за седми клас. А в новите учебници по вероучение секуларизмът, възкресението и атеизмът са описани като "проблематични убеждения" и "болести".

"Благочестивото поколение" на Ердоган

В новия учебен план е включена и датата 15 юли 2016 година, когато бе извършен неуспешният опит за преврат. А още от първи клас учениците ще се занимават с актуални теми като опазването на климата, пестенето на енергия и рециклирането.

Тогавашният министър-председател и сегашен президент Ердоган заяви в една реч през 2012 година, че правителството иска да поощри израстването на едно ново "благочестиво поколение". Оттогава насам в цяла Турция се откриват религиозни училища. През 2002 година, когато на власт дойде партията на Ердоган, в религиозните училища са били записани 65 000 ученици. През 2016 година техният брой надхвърли 1,5 милиона. А това означава, че всеки десети ученик се обучава в религиозно училище.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...