"Унищожиха любимия ми Истанбул" - с това заглавие италианският вестник "Ла Стампа" публикува интервю с турския писател и носител на Нобелова награда Орхан Памук. Той живее в Ню Йорк и преподава в Колумбийския университет.

Памук изтъква политически съображения - настъпилите в града негативни промени през последните 15 години, очевидно свързани с режима на Реджеп Ердоган. Според него Истанбул се е превърнал в по-богат, но по-малко свободен град.

"Превърнах се в политически писател", заявява писателят и казва, че е започнал да завижда на западните автори - на тях обикновено не им се налага да обсъждат при интервюта политическата обстановка в страните си, а говорят за съдържанието на своите книги. 

"Вече е погрешно от политически аспект дори да изпитваш носталгия", казва Памук. "Бъдещето на Турция е Западът. Получих западно, либерално, светско образование. Днес в Истанбул няма свобода на словото и това ме разгневява, натъжава и побърква."

 

 

 

 

Коментари  

0 #1 Нина Янкова 17-10-2017 04:12
В края на седемдесетте години в Истанбул цареше един свободен дух, за какъвто само си мечтаехме ние, българите, по това време.
Цитиране

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?