Снимка на всички номинирани за „Оскар”, в която няма чернокожи, е разпространена в световните медии. Тя е направена вчера, 8 февруари, след традиционния годишен банкет на претенденти за отличието на американската филмова академия. На фотоса са Ди Каприо, Мат Деймън, Силвестър Сталоун, Сирша Ранон, Стивън Спилбърг, Джордж Милър, Ридли Скот, Иняриту и др. Всички номинирани са получили официалните оскарови сартификати.

Актьорът Крис Рок, който ще води церемонията на 28 февруари в Лос Анджелис, е пропуснал събитието.

След като на 14 януари бяха обявени номинираните се разгоря скандал – чернокожите актьори изразиха възмущение, че не е отличен нито един афроамериканец.  Първа за бойкот заговори съпругата на Уил Смит – Джейда. След това Черил Бун Айзъкс – президентка на филмовата академия обеща, че ще има реформи. На свой ред английският актьор Иън Маккелън заяви, че за „Оскар”  не е номиниран и нито един гей.

В момента в академията има над 6 000 души. От тях 94% са бели. Академията е разделена на секции, всяка от които номинира в съответната категория – актьори за актьори, режисьори за режисьори, сценаристи за сценаристи и т.н. За най-добър филм гласуват всички.

В същото правителството на Израел предложи на режисьорите и актьорите номинирани за наградите „Оскар” тази година пътешествие в Светите земи на стойност 55 хиляди долара, като част от усилията по подобряване престижа на страната, отбеляза „Гардиън”.

Ваучер за 10-дневно пътешествие, валиден една година и частично финансиран от правителството на Израел ще бъде предоставен и на присъстващите на церемонията по раздаването на наградите.

„Това са най-влиятелните хора във филмовата индустрия и хора, които силно влияят върху общественото мнение, ние имаме интерес те да бъдат наши гости. Техните посещения ще имат силен отзвук сред феновете“, заяви Ярив Левин, министър на туризма на Израел.

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин