„Бащата” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов беше избран от Националния филмов център да се състезава за "Оскар" за чуждестранен филм, съобщиха оттам. Комисията е била председателствана от Милко Лазаров. 

Филмът е носител на голямата награда „Кристален глобус“ от фестивала в Карлови Вари, бил е показван на фестивали в Торонто, Лондон, Гоа, Валядолид, Триест и др. Продаден е за разпространение в над 10 държави.

"Бащата" е финансиран от Националния филмов център и е създаден в копродукция с Гръцкия филмов център, с подкрепата на фонд Евроимаж и програма МЕДИА.

Това е вторият филм на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов, който е избран да представлява България на "Оскарите", след "Слава" през 2017. Те са завършили кино- и телевизионна режисура в НАТФИЗ. Живеят и работят заедно повече от 15 години. Дебютният им филм “Скок” (к/м) печели Голямата награда на фестивала на късометражния филм в Брюксел и Голямата награда на МКФ Пусан. Първият им пълнометражен игрален филм „Урок“ има над 30 международни награди. Вторият, „Слава”, повтаря успеха му.

 

БАЩАТА

България/Гърция, 2019, 90’

Сценарий: Кристина Грозева, Петър Вълчанов, Дечо Таралежков

Режисьори: Кристина Грозева, Петър Вълчанов

Оператор: Крум Родригес

Музика: Христо Намлиев

С участието на: Иван Бърнев, Иван Савов, Таня Шахова, Христофор Недков, Боян Дойчинов, Николай Тодоров; със специалното участие на Иванка Братоева и Маргита Гошева

Продукция: Абраксас филм – Кристина Грозева, Петър Вълчанов Копродукция: Граал

филмс – Константина Ставриану, Ирини Вугюкалу

С подкрепата на: Националния филмов център, ГФЦ, Евроимаж, МЕДИА, Биенале колидж синема, ЦКС

Сюжет: Ден след погребението на Валентина опечалените ù съпруг Васил и син Павел научават, че тя се опитва да позвъни на съседката по телефона. Суеверният Васил тръгва да се срещне с екстрасенс, който да го свърже с жена му, и принуждава отчуждилия се Павел да го последва. По време на шантавото си пътешествие те осъзнават вината си към покойната и се сближават.

Фестивали и награди: Голямата награда “Кристален глобус”, Основна конкурсна програма, МКФ Карлови Вари 2019, Златна роза 2019

 

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин