Американската филмова академия планира да отреже възможността за дълги благодарствени речи при връчване на наградите. Идеята е тази година, докато наградените с „Оскар” благодарят - традиционно на близки, роднини и т. н., зрителите по телевизията да гледат клипове и речите да не стигат до тях. По тв ще се излъчват само 45 секунди от благодарностите.

Продуцентът на шоуто - Дейвид Хил, обяви идеята си с ироничните думи, че има дълъг списък от хора, на които победителите трябва да благодарят - техните директори, съпрузи, деца, домашни любимци.

Затова от номинираните ще бъде поискан списък с имена, на които смятат да благодарят, за да може той да бъде излъчен, веднага щом бъде обявен победителят.

Списъкът ще върви като лента на екрана, докато тече същинската реч.

Допълнително, благодарностите ще бъдат прожектирани и на специални екрани в „Долби Тиътър” в Лос Анджелис, където се провежда церемонията.

Можем да се надяваме, че тази фундаментална промяна ще даде повече време на победителите за забавни реплики през 45-те секунди, в които приемат златната статуетка, коментира „Индипендънт”.

 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...