Нова категория "Оскар" за постижения в популярното кино се учредява от Американската филмова академия, съобщи "Сега", като цитира Би Би Си.

Това означава, че продукции, които имат успех сред публиката, но не са толкова харесвани от критиците, ще имат по-голям шанс да се преборят за статуетка. 

Филми като "Аватар" и "Черната пантера" вече ще имат по-голям шанс да бъдат признати в сезона за награди, и то не само в периферните технически категории - за звук, специални ефекти и т.н., в които те и сега доминират. Подобна категория може да намали критиките, че "Оскарите" са елитарни и не отразяват това, което публиката иска да види, смятат от академията. Решението й бе посрещнато негативно в професионалните кръгове.

Изискванията за новата категория предстои да бъдат съобщени.

Друга промяна е, че телевизионното излъчване на церемонията ще се ограничи до 3 часа. За да може да се случи това и да се запазят всички 24 категории, някои от тях ще бъдат връчвани по време на рекламните паузи и излъчвани след монтаж. 

Общо решението е продиктувано от желанието на академията церемонията да достигне до по-широк кръг зрители, тъй като в последните години рейтингът й постоянно пада и този март достигна антирекорд. 

  • РЕКВИЕМ

    Извън алеята

    Марин Георгиев за Кирил Кадийски:

    "Беше вулкан, който постоянно изригва…"

     
  • КЛАСИКЪТ

    Неостаряващият гений: 270 години Моцарт

     От дете-чудо до безсмъртен творец, променил музиката завинаги...

    • Моцарт и... Хитлер!  Една абсурдна история…
    • Истината за смъртта на гения.
     

„Бъдещето е глина, от която можете да изваяте живота ден за ден, но миналото е нечуплива, неразрушима скала.”

Сидни Шелдън, американски писател и драматург, роден на 11 февруари преди 109 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

"Магьосника от Кремъл“ - притча за властта и нейната цена (ревю)

 

Филмът със сигурност ще предизвика противоречиви оценки, но не оставя безразличен и ни кара да се замислим за света, в който живеем – и за нашата собствена отговорност, ако искаме да го променим към по-добро.

Триумф за Кирил Манолов в „Риголето“

 

"В контекста на днешния осезаем недостиг на автентични Вердиеви гласове Риголето на Кирил Манолов е рядък пример за пълнокръвна, стилово издържана и дълбоко емоционална, забележителна интерпретация." - рецензия от Василена Атанасова

Да запазиш човешкото си достойнство (ревю)

 

„Върховният Марти“, или за цената на победата и границите на Аз-а...