Затворът в Рединг, в който от 1895 до 1897 г. е изтърпял присъдата си Оскар Уайлд, за първи път ще бъде отворен за посетители, и то по много любопитен проект на организацията „Артейнджъл”, съобщи "Гардиън". 

Посетителите тази есен могат да чуят как Пати Смит чете дългото 4 часа и половина писмо „De Profundis”, което Уайлд пише на любимия си лорд Алфред Дъглас, но никога не му изпраща. То е написано след като излежава една година – тогава за първи път му е даден достъп до мастило и хартия. 

Ще има и пърформанси в празните килии и отекващите коридори. В проекта ще се включат Колм Тойбин, Ай Вейвей, Ралф Файнс, Максин Пийк и др. артисти и автори.  Хората ще могат да се разхождат из празните килии, включително тази на затворник C.3-3, както е бил известен Уайлд. 

Писателят е въдворен в зенита на славата си – през 1895 г. е осъден заради хомосексуалност и содомия. Наказанието му е 2 години затвор с тежък принудителен труд, забрана да държи речи, да пише, сваляне на пиесите му от театрите. Уайлд, напуска като осъден съдебната зала, в която е влязъл като обвинител срещу бащата на импулсивния си любовник Алфред Дъглас - Бози. Той го е наклеветил, че е содомит. Лорд Куинсбъри обръща процеса, като намира свидетели от средите на проститутките, че писателят е хомосексуалист.  На втория месец е пратен в Рединг. 

Затворът е открит през 1844 г. и е затворен едва през 2013 г. Той е с тесни единични килии и дълги коридори, за да се изолират един от друг затворниците. Бруталният режим тук пречупва духа на Уайлд. Той напуска затвора болен, разведен и със забрана да вижда децата си. Заминава за Париж, където пише баладата си за редингския затвор, но през 1900 г. умира само на 46 г. 

 

 

 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин