Джордж Клуни се включи в критиките за липсата на тъмнокожи сред номинираните за „Оскар” втора поредна година. „Движим се в грешна посока”, заяви той, цитиран от ew.com. В интервю за Variety актьорът, който е носител на „Оскар”, обясни, че проблемът идва от това, че тъмнокожите имат по-малък достъп до роли в киното, оттам и по-малък шанс да бъдат наградени. 

„Колко възможности имат хората от малцинството да се снимат в качествен филм?”, попита реторично той. 

Клуни обяви, че е напълно съгласен с протестите на тъмнокожите актьори, и потвърди, че в Холивуд има дискриминация не само по цвят на кожата, но и по възраст.

Няколко дни след обявените номинации за „Оскар” Спайк Лий и Джейда Пинкет – Смит се възмутиха, че всички избрани от академията са бели. Съпругата на Уил Смит дори призова за бойкот на церемонията.

Самата президентка на филмовата академия Черил Бун Айзъкс, която също е цветнокожа, се оплака, че липсва многообразие и че за съжаление промените в Холивуд се случват по-бавно, отколкото би искала.

По повод на скандала вестник „Ню Йорк таймс” излезе със статия „Оскарите – твърде бели или твърде тъпи”, в която интервюира филмови критици. От думите им става ясно, наградите „Оскар” отдавна са твърде комерсиални, за да държат сметка за ценности като многообразие, толерантност и липса на расова дискриминация.

ПРОЦЕДУРАТА

Първоначално гласуват всичките членове (над 5 700) на академията, като номинират кандидатите във всички категории. След това пет комисии определят десетимата претенденти с най-много гласове за номинации в по три категории. Жури от петима членове отличава финалистите.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.