Джордж Клуни се включи в критиките за липсата на тъмнокожи сред номинираните за „Оскар” втора поредна година. „Движим се в грешна посока”, заяви той, цитиран от ew.com. В интервю за Variety актьорът, който е носител на „Оскар”, обясни, че проблемът идва от това, че тъмнокожите имат по-малък достъп до роли в киното, оттам и по-малък шанс да бъдат наградени. 

„Колко възможности имат хората от малцинството да се снимат в качествен филм?”, попита реторично той. 

Клуни обяви, че е напълно съгласен с протестите на тъмнокожите актьори, и потвърди, че в Холивуд има дискриминация не само по цвят на кожата, но и по възраст.

Няколко дни след обявените номинации за „Оскар” Спайк Лий и Джейда Пинкет – Смит се възмутиха, че всички избрани от академията са бели. Съпругата на Уил Смит дори призова за бойкот на церемонията.

Самата президентка на филмовата академия Черил Бун Айзъкс, която също е цветнокожа, се оплака, че липсва многообразие и че за съжаление промените в Холивуд се случват по-бавно, отколкото би искала.

По повод на скандала вестник „Ню Йорк таймс” излезе със статия „Оскарите – твърде бели или твърде тъпи”, в която интервюира филмови критици. От думите им става ясно, наградите „Оскар” отдавна са твърде комерсиални, за да държат сметка за ценности като многообразие, толерантност и липса на расова дискриминация.

ПРОЦЕДУРАТА

Първоначално гласуват всичките членове (над 5 700) на академията, като номинират кандидатите във всички категории. След това пет комисии определят десетимата претенденти с най-много гласове за номинации в по три категории. Жури от петима членове отличава финалистите.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Паметници трябва да се издигат на хора, за които споменът изчезва със смъртта им – политици, крале, пълководци.“

Николай Римски-Корсаков, руски композитор и педагог, роден на 18 март преди 181 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...