Първият „Оскар” на Чарли Чаплин (1889 -1977) е откраднат, съобщи „Ню Йорк таймс”. Статуетката, получена за филма „Циркът” през 1929 г., е изчезнала миналия месец от офиса на асоциация „Чаплин“, държаща имидж правата на великия актьор в Париж. Статуетката се оценява на над 1 млн. долара. Според френския вестник „Le Parisien”, позоваващ се на полицейски източник, изчезнала е и колекция от писалки на стойност 80 хил. евро на великия актьор и режисьор.

Чаплин има три филмови „Оскара”. След 1929 г. е награден чак през 1972 г. за цялостно творчество. През 1973 г. отново взима наградата за филма си „Светлините на рампата”.

Кражбата се случва малко след като асоциация „Чаплин” решила да даде статуетката, за да бъде изложена в музея на Чаплин, който ще бъде отворен следващата година в Швейцария. Там гениалният кинотворец прекарва 25 години от живота си, след като му е забранено да се върне в САЩ по времето на маккартизма.

Чаплин винаги е бил като магнит за престъпниците. Девет седмици след погребението му в швейцарския град Корсие сюр Веве двама мъже от Източна Европа разравят гроба му и открадват ковчега му с идеята да поискат откуп от съпругата му. Заловени са 27-годишен поляк и 38-годишен българин. Полякът се признава за организатор и е осъден на 5 години затвор. Българинът получава 2 години условна присъда. Чаплин е погребан отново, а гробът му е залят с бетон.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин