Първият „Оскар” на Чарли Чаплин (1889 -1977) е откраднат, съобщи „Ню Йорк таймс”. Статуетката, получена за филма „Циркът” през 1929 г., е изчезнала миналия месец от офиса на асоциация „Чаплин“, държаща имидж правата на великия актьор в Париж. Статуетката се оценява на над 1 млн. долара. Според френския вестник „Le Parisien”, позоваващ се на полицейски източник, изчезнала е и колекция от писалки на стойност 80 хил. евро на великия актьор и режисьор.

Чаплин има три филмови „Оскара”. След 1929 г. е награден чак през 1972 г. за цялостно творчество. През 1973 г. отново взима наградата за филма си „Светлините на рампата”.

Кражбата се случва малко след като асоциация „Чаплин” решила да даде статуетката, за да бъде изложена в музея на Чаплин, който ще бъде отворен следващата година в Швейцария. Там гениалният кинотворец прекарва 25 години от живота си, след като му е забранено да се върне в САЩ по времето на маккартизма.

Чаплин винаги е бил като магнит за престъпниците. Девет седмици след погребението му в швейцарския град Корсие сюр Веве двама мъже от Източна Европа разравят гроба му и открадват ковчега му с идеята да поискат откуп от съпругата му. Заловени са 27-годишен поляк и 38-годишен българин. Полякът се признава за организатор и е осъден на 5 години затвор. Българинът получава 2 години условна присъда. Чаплин е погребан отново, а гробът му е залят с бетон.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...