На 22 юни е роден Оскар Фишингер – човекът, който промени хода на историята на киното. Затова не е изненада, че „Гугъл“ отбелязва рождения му ден с „дудъл“. Създателят на абстрактните видео клипове е сред пионерите на анимацията, който работят през първата половина на ХХ в., като Валтер Рутман, Викинг Егелинг, Бела Бартош и Ханс Рихтер.

Роденият в Германия Фишингер е ученик на режисьора Валтер Рутман. През 20-те години започва да експериментира в областта на абстрактната анимация. От 1926 до 1932 г. в Германия представя серия от експериментални анимации, в които движението на геометричните форми и цветовете позволяват да се създадат пластични рисунки. С възхода на националсоциализма в родината си емигрира в САЩ, където продължава  филмовите си експерименти с лентите „Алегрето“ (теми по джазови мелодии,) „Оптична поема“ ( по музика Ф. Лист), „Рапсодия в синьо“ (музика Д. Гершуин) и много други. 

Неговото професионално кредо е: „Музиката не се ограничава само в света на звука. Съществува музика на визуалния свят“

С неговото име се свързва създаването на “Wax Slicing Machine", която използва иновативен метод на кинематография, съчетаващ вертикална машинa за рязане на лентата и нов начин на снимане на кадрите. Неговият апарат използва восък и глина, предизвикал интерес сред по-смелите филмови режисьори.

Оскар Фишингер разработва и първия голям конкурент на технологията „Technicolor“. Предложението му е „GasparColor“, използвано най-вече в Европа.

Вдъхновителят на специалните ефекти в киното умира на 31 януари 1967 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.