Американската филмова академия, която раздава „Оскар”-ите, покани 322-ма актьори, режисьори, сценаристи, продуценти, оператори, дизайнери, редактори и др. професии от кино бранша за свои членове, съобщи hollywoodreporter.com.

Най-известните имена са Бенедикт Къмбърбач, Ема Стоун, Еди Редмейн, Елизабет Банкс, Крис Пайн, Павел Павликовски, Фелисити Джоунс, Андрей Звягинцев. Повечето от тях са носители на престижната филмова награда или са получили номинация. Член на академията се става само с персонална покана от борда й.

Поканата за нови членове тази година бие рекордите, тъй като досега никога не са канени толкова много хора. За сравнение миналата година поканените бяха 271. Общият брой на членовете й е 6028, като актьорите сред тях са 1176,  а режисьорите – 377.

АКАДЕМИЯТА е основана през 1927 г. от Луис Майер, собственик на „Метро Голдуин Майер” -  водещата филмова компания на Холивуд. Замислена е като професионална организация, която да защитава интересите на работещите в киноиндустрията. Постепенно се превръща в елитен клуб, който веднъж годишно прави лъскав банкет. Наградите започват да се връчват от 1929 г. и до ден днешен са най-голямата интрига в киното.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...