Филми от 85 държави ще се борят за „Оскар“ в категорията за най-добра чуждестранна лента, съобщи в. „Сега“, позовавайки се на Американската академия за филмово изкуство и наука. 

Много от продукциите в списъка засягат социални теми. Първата кандидатура на Йемен в конкурса - "Аз съм Ноджом, на 10 години, разведен", например разглежда въпроса с детския брак в разкъсваната от войни държава. Филмът от Босна и Херцеговина "Смърт в Сараево" (вече носител на "Сребърна мечка" от Берлинале) се фокусира върху цял един век на европейски конфликти. Люксембург пък ще се представи с "Гласове от Чернобил", заснет от режисьора Пол Кручет по едноименната книга на нобелистката Светлана Алексиевич.

Академията ще съобщи кратък списък с номинациите на 17 януари, а окончателните петима претенденти за статуетката ще станат ясни на 24-и. Българският претендент за номинация е "Каръци" на Ивайло Христов.

Церемонията по раздаването на наградите "Оскар" тази година е на 26 февруари.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.