Тазгодишната церемония на наградите "Оскар" ще останe в историята с големия гаф, сътворен от организаторите и обявяващите наградата за най-добър филм Уорън Бийти и Фей Дънауей.

Всички медии по света осъмнаха с новината, че "Лунна светлина" е спечелил приза за най-добър филм, но... минути по-рано статуетката е връчена на екипа на "La La Land". Объркването станало след връчване на грешен плик на Бийти. Той получил картончето, на което пише, че Ема Стоун печели за ролята си в мюзикъла, но в бързината не съобразил, че става дума за друга категория. На видеото се вижда, че прочита написаното и хвърля многозначителен поглед на Дънауей. Без да погледне картончето, тя обявява "La La Land" за победител. Бийти наистина държи плик, на който пише "Актриса в главна женска роля", се видя от фотографиите.

Така се стигна до конфузната ситуация целият екип на "La La Land" да излезе на сцената на "Кодак тиатър", да започне с благодарствените речи и по средата да отстъпи статуетката на екипа на "Лунна светлина". Обясненията за гафа ще се точат дълго, но така или иначе, драмата за чернокожото момче, режисирана от Бари Дженкинс, е победител. 

По-късно Ема Стоун се опита да смекчи гафа, като обяви, че "Лунна светлина" е най-добрият филм на всички времена. Горчивото чувство обаче остана.  

Не липсваха и политически послания: Асгар Фархади - иранският режисьор, чийто филм взе награда за чуждоезичен филм, не дойде, но изпрати критична реч, в която нарече забраната на Тръмп за достъп на чужденци от 7 арабски държави "нечовечна". Алесандро Бертолаци, който спечели приза за грим, обяви, че е имигрант, защото произхожда от Италия. Същото направи Гаел Гарсия-Бернал, който е от Мексико. Повечето наградени казаха по нещо за нетолерантността, оградите и мигрантите.

ОЩЕ НАГРАДЕНИ

Най-добър режисьор - Деймиън Шазел, "La La Land"

Най-добра актриса - Ема Стоун, "La La Land"

Най-добър актьор - Кейси Афлек, "Манчестър до морето"

Мъжка поддържаща роля - Махершала Али, "Лунна светлина"

Женска поддържаща роля - Вайола Дейвис, "Fences"

Оригинален сценарий - Кенет Лонърган, "Манчестър до морето"

Адаптиран сценарий - Бари Дженкинс и Теръл Алвин Макрейни, "Лунна светлина"

Чуждоезичен филм - "Търговският пътник", Асгар Фархади, Иран

Анимация - "Зоотрополис"

Късометражен анимационен филм - "Свирчо" ("Piper"), Алън Бариларо и Марк Зондхаймър

Документален филм - "О Джей: Произведено в Америка", Езра Еделман и Каролайн Уотърлоу

Късометражен игрален филм - "Пей" (Унгария)

Операторско майсторство - Линус Сандгрен, "La La Land"

Оригинална музика - Джъстин Хъруиц, "La La Land"

Песен - "City of Stars", "La La Land"

Още един гаф беляза церемонията - австралийската продуцентка Джан Чапман видя снимката си сред покойниците от киното през м.г. Погрешка портретът й бил сложен до името на дизайнерката Джанет Патерсън. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...