"В България не беше извършена декомунизация, включително в образованието, затова и антитоталитарната литература не присъства в учебниците", каза по БНР разследващият журналист Христо Христов в отговор на въпрос защо в училищата не се изучава творчеството на Георги Марков. 

"Сега говорим за литературата, но същото важи и за учебниците по история. Проблемът е, че от една страна, онези политически мнозинства, които обещаваха да направят декомунизацията, имам най-вече предвид управлението на ОДС, не изпълниха своите предизборни обещания. На второ място ние като гражданско общество не бяхме достатъчно критични тогава – в края на 90-те и в началото на този век, за да се придвижат тези проблеми напред. И сега тези проблеми не са въпрос на държавна политика", каза Христов, който е автор на множество книги за комунистическото минало. Той каза още:

"Въпросът е, че обществото няма информация от администрацията на Министерството на образованието и науката какви ще бъдат държавните стандарти в образованието, а медиите не се канят на публичните обсъждания в образованието. Съвсем наскоро беше учредена една неправителствена организация "Истина и памет". Аз съм учредител. В нея влизат проф. Евелина Келбечева, адв. Александър Кашъмов, изследователят Георги Михайлов със сайта desehistory.com и ние се обърнахме към МОН с точно едни около 15 точки... зададохме едни конкретни теми, без които тоталитаризмът и управлението на БКП, не биха могли да бъдат обяснен в учебниците по история на младите хора."

Във вторник от 18.30 ч. в аулата на Софийския университет ще се състои премиерата на книгата на Христо Христов и Христо Петров - "Белият терор" от 1923 - 1925 г. Три епохи на държавна репресия". 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Жените се отнасят с пренебрежение към онези, които ги обичат и обичат тези, които ги пренебрегват.”

Мигел де Сервантес, испански писател, роден на 29 септември преди 476 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?