"В България не беше извършена декомунизация, включително в образованието, затова и антитоталитарната литература не присъства в учебниците", каза по БНР разследващият журналист Христо Христов в отговор на въпрос защо в училищата не се изучава творчеството на Георги Марков. 

"Сега говорим за литературата, но същото важи и за учебниците по история. Проблемът е, че от една страна, онези политически мнозинства, които обещаваха да направят декомунизацията, имам най-вече предвид управлението на ОДС, не изпълниха своите предизборни обещания. На второ място ние като гражданско общество не бяхме достатъчно критични тогава – в края на 90-те и в началото на този век, за да се придвижат тези проблеми напред. И сега тези проблеми не са въпрос на държавна политика", каза Христов, който е автор на множество книги за комунистическото минало. Той каза още:

"Въпросът е, че обществото няма информация от администрацията на Министерството на образованието и науката какви ще бъдат държавните стандарти в образованието, а медиите не се канят на публичните обсъждания в образованието. Съвсем наскоро беше учредена една неправителствена организация "Истина и памет". Аз съм учредител. В нея влизат проф. Евелина Келбечева, адв. Александър Кашъмов, изследователят Георги Михайлов със сайта desehistory.com и ние се обърнахме към МОН с точно едни около 15 точки... зададохме едни конкретни теми, без които тоталитаризмът и управлението на БКП, не биха могли да бъдат обяснен в учебниците по история на младите хора."

Във вторник от 18.30 ч. в аулата на Софийския университет ще се състои премиерата на книгата на Христо Христов и Христо Петров - "Белият терор" от 1923 - 1925 г. Три епохи на държавна репресия". 

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.