Христо Христов – разследващ журналист и основател на сайтовете desebg.com agentibg.com, дава началото на нов портал, посветен изцяло на жертвите на комунистическия режим в България.  Новият сайт „Памет 1944-1989” е съвместен проект с фондация „Конрад Аденауер” и ще бъде официално представен на 28 януари, четвъртък, от 11 ч. в БТА. Инициативата е по повод наближаващия 1 февруари, когато в България се отбелязва Деня за признателност и почит към жертвите на комунизма.

„Говорете, споделяйте, разказвайте за жертвите на комунизма и помнете” е посланието на сайта. Целта му е да събере на едно място разпиляната мозайка от информация за хората, преживели репресии по време на тоталитарното управление на БКП и да предизвика активност от страна на наследниците или родствениците на жертви, съхранили такава родова памет, като призовава тя да бъде направена публична.

Използвайки модерните технологии сайтът предлага широки възможности за систематизирано търсене на жертви по групи, преследвани от режима, търсене по места за репресии (лагери и затвори), по региони, по партийна принадлежност и вероизповедание и др.

Всяка една от жертвите ще разполага със самостоятелен профил, в който освен информация за човека ще съдържа снимка и документ (където такива са налични), както и ще се посочва източниците на публикуваната информация.

Сайтът обхваща всички основни видове репресия (убийства, безследно изчезнали, осъдени, въдворени в лагери, изселени), като освен тях са включени и репресиите, извършвани от Държавна сигурност, като разработвани, наблюдавани, проверявани и профилактирани хора, попаднали по идеологическа причина в полезрението на репресивния апарат на БКП.

Създадени са специална секция за публикуване на онлай документи – доказателства за престъпленията и репресиите на комунистическата диктатура, както и секция за свидетелства на жертви, преживели репресии, или свидетелства на техни близки или наследници.

На сайта подробно са описани престъпленията на комунизма в България, както и опитите те да бъдат осъдени след краха на управлението на БКП през 1989 г.

В основата на гражданската и журналистическата инициатива е залегнал духа на всички ключови решения на европейски институции като ПАСЕ и Европейския парламент за събиране и съхранение на паметта за жертвите на тоталитарния комунистически режим.

ХРИСТО ХРИСТОВ от години изследва архивите на бившата Държавна сигурност (ДС), задграничните дружества с българско участие на социализма на Народна република България, организираната престъпност, работата на МВР и специалните служби. Автор е на редица исторически монографии и три поетични книги. Той е единственият журналист и изследовател, водил и спечелил съдебни дела за достъп до документи на ДС в периоди, когато държавното управление е водило рестриктивна политика. По този начин прави обществено достъпни редица документални факти от социалистическото минало, които отсъстват в другите държавни архиви.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.