Великобритания намалява размера на ДДС, с който се облага цената на билетите за концерти и културни мероприятия, съобщи classicfm.bg. Държавният секретар по културата на Обединеното кралство Оливър Даудън уточни, че в допълнение към спешния фонд за изкуствата, обявен от правителството преди няколко дни, изпълнителната власт е взела решение да намали ДДС за билетите за концерти от 20 % на 5%.  Решението е одобрено от министъра на финансите Руши Сунак, а намалението на този данък ще се отнася и за други културни прояви и дейности, като билети за оперни постановки, балет, циркови спектакли, увеселителни паркове, музеи, зоологически градини, кина и изложби. Намалението със същия размер на ставката се предвижда и за хотелите и ресторантите, като предстои да влезе в сила.

С цел облекчаване на мерките, взети във връзка с коронакризата, на организациите за сценични изкуства в Обединеното кралство е разрешено да организират представления на открито, като се спазват указанията за физическа дистанция на публиката. Все още няма дата за връщане към изпълнения на живо в закрити помещения, независимо от това дали слушателите са в ограничен или пълен брой.

В британските музикални среди се коментира, че тази несигурност е надвиснала над много музиканти, чиито доходи са в голяма степен зависими от участията и чийто живот бе доведен до пълно спиране в резултат на Covid-19. От Обединеното дружество на музикантите (ISM) вече настояват правителството на Борис Джонсън да разшири схемата за подпомагане на доходите на самонаетите лица до края на годината, така че музикантите и професионалистите от музикалния сектор да бъдат подкрепени, тъй като не могат да работят по обичайния начин. В дружеството, което съществува от 140 години, разполага с 10 000 члена. До момента държавното финансиране, насочено към изкуствата, възлиза на 1,57 млрд. британски лири и ще успее да подпомогне много културни оператори.  Изглежда, че безвъзмездните средства и заемите ще отидат директно в местата за провеждане на културни събития или в бизнеса.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Оскар Уайлд правилно е забелязал, че истинският живот на човека не е непременно този, който той живее.”

Ник Хорнби, английски писател и сценарист, роден на 17 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.