Великобритания намалява размера на ДДС, с който се облага цената на билетите за концерти и културни мероприятия, съобщи classicfm.bg. Държавният секретар по културата на Обединеното кралство Оливър Даудън уточни, че в допълнение към спешния фонд за изкуствата, обявен от правителството преди няколко дни, изпълнителната власт е взела решение да намали ДДС за билетите за концерти от 20 % на 5%.  Решението е одобрено от министъра на финансите Руши Сунак, а намалението на този данък ще се отнася и за други културни прояви и дейности, като билети за оперни постановки, балет, циркови спектакли, увеселителни паркове, музеи, зоологически градини, кина и изложби. Намалението със същия размер на ставката се предвижда и за хотелите и ресторантите, като предстои да влезе в сила.

С цел облекчаване на мерките, взети във връзка с коронакризата, на организациите за сценични изкуства в Обединеното кралство е разрешено да организират представления на открито, като се спазват указанията за физическа дистанция на публиката. Все още няма дата за връщане към изпълнения на живо в закрити помещения, независимо от това дали слушателите са в ограничен или пълен брой.

В британските музикални среди се коментира, че тази несигурност е надвиснала над много музиканти, чиито доходи са в голяма степен зависими от участията и чийто живот бе доведен до пълно спиране в резултат на Covid-19. От Обединеното дружество на музикантите (ISM) вече настояват правителството на Борис Джонсън да разшири схемата за подпомагане на доходите на самонаетите лица до края на годината, така че музикантите и професионалистите от музикалния сектор да бъдат подкрепени, тъй като не могат да работят по обичайния начин. В дружеството, което съществува от 140 години, разполага с 10 000 члена. До момента държавното финансиране, насочено към изкуствата, възлиза на 1,57 млрд. британски лири и ще успее да подпомогне много културни оператори.  Изглежда, че безвъзмездните средства и заемите ще отидат директно в местата за провеждане на културни събития или в бизнеса.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Състоянието на война служи единствено като оправдание за тирания у дома.“

Александър Солженицин, руски писател, роден на 11 декември преди 106 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.