Георги Чобанов - създателят на LiterNet, е починал от коронавирус. Това съобщи поетът Влади Христов във "Фейсбук".

"Преди години той беше първият, който публикува мои текстове в онлайн пространството. Прям и честен в отношенията си, винаги коректен и отзивчив. Загубата за българската култура е огромна...Светъл път, Гео, ще ми липсваш много, спомените от срещите ни в нашето варненско ресторантче, ще останат завинаги в съзнанието ми...", написа Христов.

ГЕОРГИ ЧОБАНОВ е роден през 1961 г. Живее и работи във Варна. Завършва българска филология във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" (1985). Работил е като учител, като преподавател в ДИПКУ към ШУ "Еп. К. Преславски", като зам.-директор и експерт по уеббазирано обучение към Центъра за дистанционно обучение на същия университет. Публикува статии за българската литература от XIX-XX век в сборници и периодични издания. В началото на 1999 г. създава специализирания портал "LiterNet", от който през 2008 г. се обособява платформата за употребявани, нови и антикварни книги "Книжен пазар", за сравняване на цените в нея - "Книгосвят", както и новинарският сайт "Културни новини" и каталогът "За култура". Групата сайтове на LiterNet Медиа получава европейска награда за мултимедийни иновации - Comenius EduMedia Awards "Медал" (2012). Главен редактор на издателство & електронно списание "LiterNet", което е носител на Национална награда "Хр. Г. Данов" (2004) за електронно издаване и нови технологии, и редактор на "Културни новини" (Електронен бюлетин LiterNet), номиниран за Национална награда "Хр. Г. Данов" (2005). През 2009 г. създава издателство "Силуети" - за хартиени издания в малки и средно големи тиражи. Интересува се от приложението на съвременните технологии в областта на електронното публикуване и електронната търговия.

Коментари  

0 #1 ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ 18-04-2021 12:29
Наистина, голяма загуба за бг култура и лит печат. Прекрасен редактор, всеотдаен!
Цитиране

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 128 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?