DW

По данни на агенция "Блумбърг", само през последната седмица общото състояние на 500-те най-богати хора в света е намаляло с 444 милиарда долара. Причината: огромният спад на курсовете по световните фондови борси, предизвикани от новините за разпространението на новия коронавирус.

Кой колко губи?

Най-силно е пострадал основателят на "Амазон" Джеф Безос, който е загубил 11,9 милиарда долара, съобщи агенцията в петък, 28 февруари. Състоянието на основателя на "Майкрософт" Бил Гейтс е намаляло с 10 милиарда долара, това на шефа на LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) Бернар Арно - с 9,1 милиарда, а на шефа на "Тесла" Елон Мъск - с 9 милиарда.

Сред на най-силно засегнатите са още: американският бизнесмен Уорън Бъфет, както и Амансио Ортега, основателят на испанската компания за търговия за с дрехи "Inditex", пласираща марката ZARA; Марк Зукърбърг - изпълнителен директор на "Фейсбук"; двамата основатели на "Гугъл" - Лари Пейдж и Сергей Брин, както и мексиканският бизнесмен Карлос Слим.

Агенцията съобщава още, че през 2020 загуби са реализирали вече близо 80% от милиардерите в класацията на "Блумбърг". И повечето загуби са свързани именно с опасенията за икономически спад поради епидемията от коронавирус в Китай и разпространението ѝ по света.

Пряко засегнат от финансовите загуби е и Мики Арисон - шефът на "Carnival Corp". Тази фирма е собственик на круизния кораб "Diamond Princess", където се появи взрив от заболявания на Ковид-19. Само за последната седмица Арисон е реализирал загуби в размер на 1 милиард долара.

Агенция "Блумбърг" напомня и това, че на борсата в Ню Йорк индексът "Дау Джоунс" спадна с повече от 12% през миналата седмица. Това е най-резкият спад за пет дни, регистриран от времето на финансовата криза през 2008 досега.

Загубите на руснаците

Руското издание на "Форбс" съобщи на 28 февруари, че само за ден състоянието на петимата най-богати руснаци се е стопило с над 6 милиарда долара заради борсовия спад. Най-много е пострадал президентът на "Лукойл" - Вагит Алекперов, който е загубил 1,6 милиарда долара. И Владимир Потанин - съсобственик на "Норникел", една от най-големите в света компании за производство на паладий, никел, платина и мед - е загубил 1,4 милиарда, а Леонид Михелсон - ръководител на фирмата за петрол и газ "Новатэка"- 1,2 милиарда долара.

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Книгите разбиват оковите на времето и показват, че хората могат да използват магия.”

Карл Сейгън, американски астроном и писател, роден на 9 ноември преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...