В южнокорейския телевизионен сериал от  2018 г. е направено най-точното описание на епидемията от коронавирус, обяви британският вестник „The Independent”. Лентата  се казва  „My Secret Terrius” и е публикувана в платформата Netflix.

Коронавирусът се споменава в десетия епизод на първия сезон на поредицата, уточнява се, че инкубационният му период е от два дни до две седмици, че вирусът засяга дихателната система и че днес няма лекарство или ваксина за него.

В поредицата вирусът се сравнява със SARS, героите твърдят, че появата му е конспирация за биохимична терористична атака, че е била изкуствено модифицирана, за да стане по-заразна. Заразяването става след пет минути след контакт със заразения, а смъртността достига 90 процента. Борейки се с разпространението на вируса, децата от поредицата се учат как да мият ръцете си.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...