Столичната библиотека, която е затворена за читатели, публикува на сайта си и във „Фейсбук” послания и творби на български поети. Инициативата е наречена „Поезия без карантина" и по този начин държи връзка с читателите си. 

„ Всеки ден на сайта и ФБ страницата на библиотеката автори като Георги Констатинов, Мирела Иванова, Георги Господинов, Марин Бодаков, Бойко Ламбовски, Силвия Чолева, Николай Милчев, Амелия Личева , Роман Кисьов, Александър Секулов, Кристин Димитрова, Иван Ланджев, Анжела Димчева,Пламен Дойнов , Аксиния Михайлова, Иван Христов и много други представят свои емблематични поетични творби пред читателската аудитория", се казва в пресъощението на библиотеката.

„Нека се научим да се усмихваме на поздрава в огледалото и да празнуваме живота. Въпреки всичко.“- Иван Ланджев

„Най-доброто нещо, което сега можем да направим, е да отидем на гости на книгите. Те са вашите роднини.“ - Николай Милчев.

„Повече от всякога сега се нуждаем от единение, чрез Вярата, Надеждата и Любовта.“- Роман Кисьов. 

Следващият етап от кампанията „Поезия без карантина“ включва издаването на оригинален поетичен сборник с представените стихотворения и послания. И тъй като „всички, които четат една или друга книга, се събират в една невидима компания“ по думите на Георги Господинов  вече в пост карантинните месеци предстои голямо поетично четене на площад Славейков с участието на всички автори, споделили литературната кауза на Столична библиотека „Поезия без карантина“ .

 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...