Легендата на американската кънтри и фолк музика Джон Прайн почина от коронавирус  на 73 години, съобщи ТАСС.  Той е бил хоспитализиран  на 26 март, разказва съпругата му Фиона Прайн, която е и негов мениджър.  Те са били на турне в Европа и се завърнали в САЩ на 17 март.

Наричан понякога "Марк Твен на авторите на песни" и посочен от Боб Дилън като един от любимите му композитори, за 50 години в музикалния бизнес Джон Прайн си изгражда имиджа на майстор на думите и специалист по меланхолични балади с отенък на сюрреализъм. Роден на 10 октомври 1946 г. в Мейуд, Илинойс, започва да свири на китара, преди звездата му да изгрее на музикалната сцена в Чикаго с помоща на кънтри легендата Крис Кристоферсън. Първият албум на Джон Прайн, който носи неговото име, излиза през 1971 г. и е приветстван от критиката. Една от знаковите му песни срещу войната във Виетнам, "Your Flag Decal Won't Get You Into Heaven Anymore", се възражда през последните 30 години след американската военна намеса в Афганистан и Ирак. 

"Неговата музика е изключително красноречива. С нея той се движи в един сал с Нийл Йънг и Джон Ленън", казва Роджър Уотърс от "Пинк флойд" през 2008 г.

Последният му албум излиза през 2018 г. Заедно с Чък Бери и Ленард Коен, Прайн е сред малцината композитори, приети в литературния ПЕН клуб. Има две награди „Грами”.  В една от песните описва какво ще прави, когато се озове в рая - ще пие коктейл и ще пуши 15-километрова цигара…

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...