Легендата на американската кънтри и фолк музика Джон Прайн почина от коронавирус  на 73 години, съобщи ТАСС.  Той е бил хоспитализиран  на 26 март, разказва съпругата му Фиона Прайн, която е и негов мениджър.  Те са били на турне в Европа и се завърнали в САЩ на 17 март.

Наричан понякога "Марк Твен на авторите на песни" и посочен от Боб Дилън като един от любимите му композитори, за 50 години в музикалния бизнес Джон Прайн си изгражда имиджа на майстор на думите и специалист по меланхолични балади с отенък на сюрреализъм. Роден на 10 октомври 1946 г. в Мейуд, Илинойс, започва да свири на китара, преди звездата му да изгрее на музикалната сцена в Чикаго с помоща на кънтри легендата Крис Кристоферсън. Първият албум на Джон Прайн, който носи неговото име, излиза през 1971 г. и е приветстван от критиката. Една от знаковите му песни срещу войната във Виетнам, "Your Flag Decal Won't Get You Into Heaven Anymore", се възражда през последните 30 години след американската военна намеса в Афганистан и Ирак. 

"Неговата музика е изключително красноречива. С нея той се движи в един сал с Нийл Йънг и Джон Ленън", казва Роджър Уотърс от "Пинк флойд" през 2008 г.

Последният му албум излиза през 2018 г. Заедно с Чък Бери и Ленард Коен, Прайн е сред малцината композитори, приети в литературния ПЕН клуб. Има две награди „Грами”.  В една от песните описва какво ще прави, когато се озове в рая - ще пие коктейл и ще пуши 15-километрова цигара…

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?