До 30 август в пространството за събития и срещи "+Това" (София) можете да разгледате фотографската изложба "Пандемията и уязвимите групи", съобщи БНР. Кадрите са на фотографа Вихрен Георгиев, популярен с проект People of Sofia. Изложбата включва и илюстрации, създадени специално за събитието от латвийската художничка Гунта Бриеде.
България е сред страните в Европа, които са най-уязвими на дезинформация, заемайки 29-о място от 35 европейски държави, анкетирани в Индекса на Отворено общество за медийна грамотност (2019).
Проектът „Независимост на медиите и достъп до информация във връзка с пандемията COVID-19” се фокусира върху едни от най-уязвимите групи в българския контекст: жители на сегрегирани ромски квартали; лица с увреждания, лица в затворени институции, възрастни хора. Той изследва качеството на медийната информация за пандемията и как уязвимите групи я възприемат.
Изложбата „Пандемията и уязвимите групи” цели да насочи светлината на прожектора към точно онези представители на обществото ни, за чиито проблеми рядко се споменава в медиите и които остават невидими за света. А те са тук, сред нас и лицата им, макар и скрити зад маски, говорят достатъчно изразително.
Ето какво заяви Вихрен Георгиев в интервю на Веселина Даковска за БНР:
“Моите герои са главно едни и същи – обикновените хора по улиците, които по някакъв начин създават колорит на града. Преминал съм през доста премеждия. С фотография започнах да се занимавам, когато се почувствах по-стабилен финансово. Фотографията не е много евтино изкуство. Второ, когато човек няма възможност да задоволява и най-елементарните си житейски потребности, не му е до главата мисълта за изкуство.
Страстта ми към фотографията е още от ученик. Случайно намерих един фотоапарат в нашата къща и много ми хареса като вещ. Фотографията ме научи да разбирам повече хората, бях доста краен. Но когато срещаш хората, започваш да ги разбираш и да виждаш, че не всичко е черно и бяло и че всеки има индивидуалност.
Пожелавам да се разбираме и обичаме!"