Новият филм на Дженифър Лопес, „Съседът“, предизвика интерес към Омировата „Илиада“, съобщи британският „Телеграф“. В сцена от филма Лопес получава копие от предполагаемата нулева серия на епичната поема на древногръцкия поет. След излизането на лентата на 23 януари, „Илиада“ е най-търсената книга в „AbeBooks“ – онлайн книжарница, която специализира в редки издания.

Макар да е най-търсената книга, „Илиада“ не е най-големия бестселър на „AbeBooks“ – тя заема 29-та позиция. В прожекцията героинята на Лопес получава подарък от по-младия си любовник – книга, чиято корица е оцветена в тъмножълто и синьо.

Ричард Дейвис, експерт от онлайн книжарницата, казва, че е възможно „Илиада“ да се търси, а да не се купува, защото потребителите търсят копие точно като това във филма. Дейвис допълва, че досега не е виждал точно такова копие на „Илиада“ и споделя, че е твърде възможно изданието във филма да е фиктивно.

За съжаление на феновете на филма и красивата латино актриса и певица, епическата поема от 15 000 думи, чието авторство е приписвано на Омир, се предполага, че е написана около 700-та година пр. Хр. Много преди създаването на печатарската преса на Гутенберг през 1440 г. Най-старият завършен цялостен ръкопис на „Илиада“ може да се проследи до Х век. Той е преведен на английски език за първи път чак през XVII век от поета и драматург Джордж Чапман. Това е широкодостъпна информация и води до много подигравки с филма онлайн.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.