20-годишният Златомир Фунг, чиято майка е българка, а баща му е с китайско-американски произход, е големият победител при челистите във финала на XVI Международен конкурс „Чайковски“ тази година съобщи classicfm.bg. На 27 юни в Голямата зала на Санктпетербургската филхармония бяха обявени имената на лауреатите в категорията „Виолончело“ и според решението на журито, наградените са: Златомир Фунг /САЩ/ - първа награда и златен медал, Сантяго Каньон-Валенсия /Колумбия/ - втора награда и сребърен медал и Анастасия Кобекина /Русия/, която печели трета награда и бронзов медал. На финала Златомир Фунг е изпълнил Вариации „Рококо“ от Чайковски и Концерт № 2 за виолончело и оркестър от Шостакович. Акопаниментът е бил на санктпетербургската филхармония с диригента Николай Алексеев. Шеф на журито е бил сър Клайв Гилинсън, британски челист и администратор, сега директор и художествен ръководител на „Карнеги хол“, а сред членовете са били челисти като Миша Майски, Трулс Мьорк, Сергей Ролдугин, Ян Фоглер и др.

„Първа награда на XVI-ия Конкурс „Чайковски“! Благодаря толкова много на всички мои скъпи приятели /и непознати също!/, които изразиха своята подкрепа и ме окуражаваха през това състезание! Поздравления за всички други челисти, както и за страстните им изпълнения и смелостта на сцената. Бих искал да поднеса най-съкровените си благодарности към моите учители Тимоти Еди и Ричард Арън, че ми дадоха толкова много и така категорично ме оформиха като виолончелист и личност – това, което съм днес“, написа във “Фейсбук” музикантът.

Възпитаникът на “Джулиард скул” Златомир Фунг започнал да свири на чело само на три години, вече има в биографията си няколко спечелени важни конкурса, сред които престижният „Джордже Енеску“, чийто лауреат стана през 2016г., а две години по-късно бе отличен и на Международния конкурс за струнни инструменталисти „Алис и Елеоноре Шьонфелд“. Извън музиката Златомир се интересува от философия, кино и шах.


  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.