20-годишният Златомир Фунг, чиято майка е българка, а баща му е с китайско-американски произход, е големият победител при челистите във финала на XVI Международен конкурс „Чайковски“ тази година съобщи classicfm.bg. На 27 юни в Голямата зала на Санктпетербургската филхармония бяха обявени имената на лауреатите в категорията „Виолончело“ и според решението на журито, наградените са: Златомир Фунг /САЩ/ - първа награда и златен медал, Сантяго Каньон-Валенсия /Колумбия/ - втора награда и сребърен медал и Анастасия Кобекина /Русия/, която печели трета награда и бронзов медал. На финала Златомир Фунг е изпълнил Вариации „Рококо“ от Чайковски и Концерт № 2 за виолончело и оркестър от Шостакович. Акопаниментът е бил на санктпетербургската филхармония с диригента Николай Алексеев. Шеф на журито е бил сър Клайв Гилинсън, британски челист и администратор, сега директор и художествен ръководител на „Карнеги хол“, а сред членовете са били челисти като Миша Майски, Трулс Мьорк, Сергей Ролдугин, Ян Фоглер и др.

„Първа награда на XVI-ия Конкурс „Чайковски“! Благодаря толкова много на всички мои скъпи приятели /и непознати също!/, които изразиха своята подкрепа и ме окуражаваха през това състезание! Поздравления за всички други челисти, както и за страстните им изпълнения и смелостта на сцената. Бих искал да поднеса най-съкровените си благодарности към моите учители Тимоти Еди и Ричард Арън, че ми дадоха толкова много и така категорично ме оформиха като виолончелист и личност – това, което съм днес“, написа във “Фейсбук” музикантът.

Възпитаникът на “Джулиард скул” Златомир Фунг започнал да свири на чело само на три години, вече има в биографията си няколко спечелени важни конкурса, сред които престижният „Джордже Енеску“, чийто лауреат стана през 2016г., а две години по-късно бе отличен и на Международния конкурс за струнни инструменталисти „Алис и Елеоноре Шьонфелд“. Извън музиката Златомир се интересува от философия, кино и шах.


Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?