Богат музикален архив на едни от най-видните представители на българската национална музикална школа  – Панайот и Любомир Пипкови, вече е достъпен за изследователи, преподаватели, студенти и всички любители на музиката в дигитален формат, съобщи за БТА Светлана Петрова, завеждащ отдел „Краезнание” в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” - Ловеч.

Дигиталната колекция ще се ползва и като репертоар за националния хоров фестивал „Панайот и Любомир Пипкови”, който се провежда в града, допълни тя.

Представени са нотни издания на хорови и солови песни, песни за пеене и пиано, хорове из опери, патриотични песни, балади и оратории, включително химнът „Върви, народе възродени“. Колекцията обхваща музикални творби, поместени в 30 бр. нотна литература, издадена между 1902 и 1992 г., и ще продължи да бъде допълвана и обогатявана.

По думите на Петрова това е стъпка към модернизация и опазване на българското културно наследство. С дигитализацията на нотните издания ние даваме възможност на хората от всички краища на света да се докоснат до изключителния талант и дух на музикалните творци, свързани с Ловеч, коментира тя.

Дигиталната колекция може да бъде намерена в сайта на регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев”, раздел – Дигитална библиотека „Ловешки край”, като потребителите имат възможността да търсят, разглеждат и изтеглят материалите безплатно, обясни завеждащият отдел „Краезнание” в културната институция. 

 

 

Източник: Светломира Анастасова, кореспондент на БТА в Ловеч 

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…